…tie, čo šíria pokoj

…tie, čo šíria pokoj | Silvia & NataškaPri príležitosti Svetového týždňa dojčenia 2014 (1.-7. august 2014) Vám s neskrývanou radosťou, hrdosťou a obrovským pocitom zadosťučinenia predstavujem projekt, ktorý na Slovensku zatiaľ asi nemá obdoby. Je to nielen môj projekt, ale najmä aj projekt statočných mám a ich pokladov, ktoré sú jeho súčasťou. Ja sama som mama, mám úžasného dvojročného chlapca a doteraz je kojený. Čím je starší, tým sú naše chvíle plné nehy krajšie. Sú momenty, kedy sa teší, žiaria mu očká, otvára ich dokorán, pozerá sa mi do očí a šibalsky sa usmieva. Najkrajšie sú však tie, kedy mi v objatí zaspí, a ak nezaspím s ním, vidím tie krásne dlhé mihalnice a počúvam spokojný a pokojný dych, túli sa ku mne, vyloží si nožičky na mňa, drží ma za ruku… Preto som sa rozhodla zvečniť rozmanité putá mám a ich detí, od čerstvých bábätiek po väčšie deti… každé iné, ale pritom majú veľa spoločného.

Alfonz Mucha: Blahoslavení tí, čo šíria pokoj...Za celým týmto projektom zrejme nepriamo stojí moja fascinácia maľbami Alfonsa Muchu. Na nedávnej výstave ma chytil za srdce jeho cyklus blahoslavenstiev, a najmä jeden obraz: K blahoslavenstvu o Pokoji priradil génius kojacu matku. Jednoduchú sedliačku v  bielych šatoch, ktorá láskyplne drží v náručí svoje dieťatko. Písal sa rok 1906, kedy bolo nemravné poodhaliť čo i len kolienko, a pritom pohľad na dieťa na prsníku nikoho nepohoršil. V dnešnej dobe sa na nás zo všetkých strán valia polonahé celebrity, ktoré sa chytajú za rozkrok a vystrkujú umelé prsia, a nikomu to nevadí, ale mnohí ľudia s opovržením pozerajú na matku, ktorá v parku kojí svoje dieťa.

Mne osobne sa nepáči slovo „dojčiť“, oveľa viac je mi sympatickejší bohemizmus „kojiť“ – evokuje „upokojiť“, „uspokojiť“… aj v iných jazykoch sa kojenie spája s pokojom :  napríklad v nemčine stillen (stille = ticho, kľud).

Preto sú blahoslavení tí a najmä tie, ktoré šíria pokoj…

Jednotlivé kolekcie nájdete tu:

O logu pre tento projekt, ktoré sa stalo mojou srdcovou záležitosťou (keď ho uvidíte, uhádnete, prečo :), si môžete prečítať v článku „…tie, čo šíria pokoj | logo“.Jedna odpoveď na “…tie, čo šíria pokoj”

  1. […] Bližšie info o projekte nájdete v článku na blogu. […]